Philips 1000 series 27E1N1300AE/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
In StockIn Stock
Brand:Philips
SKU:27E1N1300AE/00
GTIN:8712581804305
Condition:NEW
Product Type:Electronics
Call For Price (0808 189 1246)
Display
HDCP
Yes
Display brightness (typical)
250 cd/m²
Screen shape
Flat
Dynamic contrast ratio marketing name
Mega Infinity DCR
Display number of colours
16.7 million colours
Native aspect ratio
16:9
Pixel density
81.59 ppi
DDC/CI
Yes
Maximum refresh rate
100 Hz
HD type
Full HD
Display technology
LCD
Viewing angle, horizontal
178°
Viewing angle, vertical
178°
Pixel pitch
0.3114 x 0.3114 mm
Horizontal scan range
30 - 115 kHz
Vertical scan range
48 - 100 Hz
Viewable size, horizontal
59.8 cm
Viewable size, vertical
33.6 cm
Backlight type
W-LED
Display resolution
1920 x 1080 pixels
Response time
4 ms
Display diagonal
68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)
1300:1
Surface hardness
3H
Response time (fast)
1 ms
Touchscreen
No
Panel type
IPS
Display diagonal (metric)
68.6 cm
Display sRGB
Haze rate
25%
Colour gamut standard
sRGB
Anti-glare screen
Audio
Built-in speaker(s)
RMS rated power
4 W
Performance
Built-in speaker(s)
RMS rated power
4 W
Mean time between failures (MTBF)
50000 h
Built-in camera
No
AMD FreeSync
Compatible operating systems
Mac OS X Windows 11/10
NVIDIA G-SYNC
VESA Adaptive Sync support
Low Blue Light technology
Flicker-free technology
Component video sync
Separate sync
Fast charging
Fast charging technology
Power Delivery 3.0
EasyRead mode
Management features
On Screen Display (OSD)
Number of OSD languages
21
On Screen Display (OSD) languages
Plug and Play
Multimedia
Number of speakers
2
4 W
Built-in camera
Design
Market positioning
Home
Heavy metals free
Hg (mercury)
Feet colour
Black
Product colour
Black
50000 h
Exterior finish type
Textured
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hub
USB hub version
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port type
USB Type-C
Number of upstream ports
1
USB Type-A downstream ports quantity
2
HDMI ports quantity
1
HDCP
Audio output
HDMI
HDMI version
1.4
USB Power Delivery (USB PD)
USB Power Delivery up to
65 W
USB Type-C DisplayPort Alternate Mode
Number of USB Type-C upstream ports quantity
HDCP version
1.4
Technical details
Height (without stand)
357 mm
Depth (without stand)
46 mm
Width (without stand)
617 mm
Feet colour
Cable lock slot
HDMI
Product colour
Picture enhancement
SmartImage game
Recyclable packaging material
100%
Regulatory Approvals
Sustainability compliance
Doesn't contain
Mercury, PVC/BFR
Compliance certificates
CB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, RoHS, cTUVus
Compatible operating systems
Mac OS X Windows 11/10
Power supply type
Internal
Weight (with stand)
5.85 kg
Surface hardness
3H
LowBlue mode
EasyRead mode
Touchscreen
Ergonomics
VESA mounting
Cable lock slot
Panel mounting interface
100 x 100 mm
LED indicators
Operation, Stand-by
Tilt angle range
-5 - 20°
On Screen Display (OSD)
Number of OSD languages
21
Plug and Play
Height adjustment
Cable lock slot type
Kensington
Tilt adjustment
Adjustable height (max)
10 cm
Power
Power supply type
Internal
AC input voltage
100 - 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
18.8 W
Power consumption (off)
0.3 W
Energy efficiency class (SDR)
E
Operational conditions
Non-operating altitude
3658 - 12192 m
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)
20 - 80%
Operating altitude
0 - 3658 m
Weight & dimensions
Height (without stand)
357 mm
Depth (without stand)
46 mm
Width (without stand)
617 mm
Width (with stand)
617 mm
Depth (with stand)
220 mm
Height (with stand)
483 mm
Weight (with stand)
5.85 kg
Weight (without stand)
4.07 kg
Package width
780 mm
Package depth
161 mm
Package height
420 mm
Package weight
8.97 kg
Packaging data
Package width
780 mm
Package depth
161 mm
Package height
420 mm
Package weight
8.97 kg
Stand included
Manual
Cables included
AC, HDMI, USB Type-C to USB Type-C
Packaging content
Stand included
Manual
Cables included
Indication
LED indicators
Operation, Stand-by
Sustainability
Sustainability compliance
Doesn't contain
Mercury, PVC/BFR
Other features
Heavy metals free
Hg (mercury)
Picture enhancement
SmartImage game
Recyclable packaging material
100%
Regulatory Approvals
LowBlue mode
Exterior finish type
Textured
Compliance certificates
357 mm
46 mm
617 mm
USB Power Delivery up to
65 W
USB Power Delivery (USB PD)
Length16.1 cm
Width78 cm
Height42 cm
Weight8.97 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Philips 1000 series 27E1N1300AE/00 LED display 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black