LG 50QNED84A6C TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:50QNED84A6C
Condition:NEW
Product Type:Electronics
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Display technology
QNED
LED backlight
Yes
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
LED backlighting type
Edge-LED
Display diagonal (metric)
126 cm
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
127 cm (50")
Native aspect ratio
16:9
Native refresh rate
60 Hz
TV tuner
Tuner type
Analog & digital
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
25
Smart TV
Yes
Internet TV
Apple AirPlay 2 support
Audio
Number of speakers
2
Audio output channels
2.0 channels
RMS rated power
20 W
Auto volume leveller
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
TV Sound Mode Share
Speaker direction
Down firing
Network
Web browser
Bluetooth version
5.0
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
Internet TV
Design
VESA mounting
Panel mounting interface
200 x 200 mm
Product colour
Black
Introduction year
2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
Voice control
Smartphone/tablet remote support
Game mode
High Dynamic Range (HDR) technology
Dynamic Tone Mapping, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Multi View
AI Upscale
Picture processor
α7 Gen8 AI Processor 4K
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
Audio Return Channel (ARC)
HDCP
USB 2.0 ports quantity
1
Digital audio optical out
1
RF ports quantity
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Consumer Electronics Control (CEC)
SimpLink
PC in (D-Sub)
No
HDMI ports quantity
3
Management features
Voice control
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
200 x 200 mm
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100 - 240 V
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
65 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
99 kWh
Technical details
Stand depth
25.7 cm
LED backlight
Weight (with stand)
12.6 kg
Weight (without stand)
12.2 kg
Package type
Box
Bluetooth version
5.0
Audio output channels
2.0 channels
AC input voltage
100 - 240 V
Auto volume leveller
Game mode
Product colour
Black
Stand width
93.2 cm
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
Weight & dimensions
Stand depth
25.7 cm
Width (without stand)
1124 mm
Height (without stand)
654 mm
Depth (without stand)
49.9 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
Package width
1215 mm
Package height
760 mm
Package depth
152 mm
Width (with stand)
1124 mm
Height (with stand)
721 mm
Depth (with stand)
257 mm
Package weight
15.6 kg
Stand width
93.2 cm
Weight (with stand)
12.6 kg
Packaging data
Package type
Box
Package width
1215 mm
Package height
760 mm
Package depth
152 mm
Remote control included
Desktop stand
Cables included
AC
Package weight
15.6 kg
Packaging content
Remote control included
Desktop stand
Cables included
AC
Other features
100 - 240 V
Energy efficiency scale
A to G
Length15.2 cm
Width121.5 cm
Height76 cm
Weight15.60 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG 50QNED84A6C TV 127 cm (50") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black