TCL C6KS 55C6KS-UK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic
In StockIn Stock
Brand:TCL
SKU:55C6KS-UK
GTIN:5901292526238
Condition:NEW
Product Type:Electronics
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Colour depth
10 bit
Dynamic contrast ratio marketing name
Mega Contrast
Display technology
QD-Mini LED
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
Noise reduction
Yes
Motion interpolation technology
PPI (Picture Performance Index) 3600
Display diagonal (metric)
140 cm
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
139.7 cm (55")
Peak luminance ratio
65%
Native aspect ratio
16:9
Viewable size diagonal
138 cm
TV tuner
Tuner type
Analog & digital
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
Analog signal format system
NTSC, PAL, PAL BG, PAL DK, PAL I, PAL L, SECAM, SECAM B/G, SECAM D/K, SECAM L
Auto channel search
Yes
Smart TV
Operating system installed
Google TV
Operating system version
12.0
User memory
9.2 GB
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version
Video apps
Amazon Prime Video, Apple TV, Netflix, YouTube
Smart TV
Smart modes
Game, Sports
Internet TV
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)
App distribution platform
Google Play
Built-in Chromecast
Audio
Audio decoders
DTS Virtual:X, Dolby AC4, Dolby Atmos, Dolby TrueHD
Number of speakers
2
Audio output channels
2.1 channels
RMS rated power
40 W
Subwoofer RMS power
20 W
Built-in subwoofer
Equalizer
Auto volume leveller
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Network
Web browser
Bluetooth profiles
A2DP, HID
Wi-Fi standards
802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
HID support
Internet TV
Design
VESA mounting
Cord length
2 m
Panel mounting interface
300 x 300 mm
Product colour
Metallic
Peak luminance ratio
65%
Introduction year
2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
Subtitles function
USB recording
No
Picture processing technology
TCL AiPQ Pro Processor
Quantum dot color technology
HDMI Quick Switch
4K Ultra HD upscaling
Processor cores
4
Teletext function
Video formats supported
H.264, H.265, MPEG2
Smartphone/tablet remote support
Noise reduction
Game mode
High Dynamic Range (HDR) technology
DVD player
No
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
AI Upscale
Video apps
Ports & interfaces
RF connector type
F, IEC
Common interface Plus (CI+) version
1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
HDMI Quick Switch
Audio Return Channel (ARC)
HDMI version
2.1
USB 2.0 ports quantity
1
Digital audio optical out
1
RF ports quantity
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Consumer Electronics Control (CEC)
T-link
Headphone outputs
0
HDMI ports quantity
3
File formats
Video formats supported
H.264, H.265, MPEG2
Management features
Auto power off
Programming period
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG)
On Screen Display (OSD)
Number of OSD languages
59
Picture-in-Picture
Smart modes
Game, Sports
Sleep timer
Basic hotel mode
Works with Samsung Bixby
Hotel mode
Works with Apple Siri
Teletext
Teletext function
Ergonomics
VESA mounting
Cord length
2 m
Panel mounting interface
300 x 300 mm
Power
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
76 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
165 kWh
Technical details
Stand depth
29.7 cm
Internal memory
10200 MB
Hotel mode
Doesn't contain
Mercury
Weight (with stand)
12.4 kg
Warranty period
2 year(s)
Weight (without stand)
12.2 kg
Bluetooth profiles
A2DP, HID
Audio output channels
2.1 channels
Processor cores
4
Remote control type
RC833A
Auto volume leveller
Game mode
Product colour
Metallic
Stand width
96.3 cm
65%
Brand-specific features
TCL technologies (AV/TV)
Weight & dimensions
Stand depth
29.7 cm
Width (without stand)
1229 mm
Height (without stand)
713 mm
Depth (without stand)
56 mm
Weight (without stand)
12.2 kg
Package width
1360 mm
Package height
875 mm
Package depth
128 mm
Width (with stand)
1229 mm
Height (with stand)
776 mm
Depth (with stand)
297 mm
Package weight
16.3 kg
Stand width
96.3 cm
Weight (with stand)
12.4 kg
Packaging data
Remote control type
RC833A
Package width
1360 mm
Package height
875 mm
Package depth
128 mm
Remote control included
Batteries included
Desktop stand
Package weight
16.3 kg
Soundbar included
Packaging content
Remote control included
Batteries included
Desktop stand
Soundbar included
Other features
User memory
9.2 GB
Quantum dot color technology
65%
DVD player
Energy efficiency scale
A to G
Doesn't contain
Mercury
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified
Warranty period
2 year(s)
Weight16.30 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:TCL C6KS 55C6KS-UK TV 139.7 cm (55") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Metallic