LG UHD 65UA74006LB TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:65UA74006LB
GTIN:8806096531075
Condition:NEW
Product Type:Electronics
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Display technology
LED
LED backlight
Yes
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
LED backlighting type
Direct-LED
Display diagonal (metric)
165.1 cm
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
165.1 cm (65")
TV tuner
Tuner type
Analog
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
webOS 25
Smart TV
Yes
Smart modes
Filmmaker
Internet TV
Apple AirPlay 2 support
Audio
Audio decoders
Dolby Digital
Number of speakers
2
Audio output channels
2.0 channels
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Sound Pro, Clear Voice Pro, Speech
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
TV Sound Mode Share
Network
Web browser
Bluetooth version
5.0
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
Internet TV
Design
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Product colour
Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
4K Ultra HD upscaling
Audio formats supported
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X
High Dynamic Range (HDR) technology
Dynamic Tone Mapping, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Dashboard, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
Multi View
Picture processor
α7 Gen8 AI Processor 4K
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 2.0 ports quantity
1
RF ports quantity
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Common interface (CI)
HDMI ports quantity
3
File formats
Audio formats supported
Management features
Smart modes
Filmmaker
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100-240 V
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
100 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
152 kWh
Technical details
LED backlight
Weight (with stand)
16.7 kg
Weight (without stand)
16.5 kg
Package type
Box
Bluetooth version
5.0
Audio output channels
2.0 channels
AC input voltage
100-240 V
Product colour
Black
Sound modes
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
LG Channels, LG Sound Sync, Magic Remote Control, ThinQâ„¢, WOW Orchestra, Works With Apple HomeKit
Weight & dimensions
Width (without stand)
1455 mm
Height (without stand)
841 mm
Depth (without stand)
67.9 mm
Weight (without stand)
16.5 kg
Package width
1580 mm
Package height
950 mm
Package depth
162 mm
Width (with stand)
1455 mm
Height (with stand)
904 mm
Depth (with stand)
269 mm
Package weight
22.4 kg
Weight (with stand)
16.7 kg
Packaging data
Package type
Box
Package width
1580 mm
Package height
950 mm
Package depth
162 mm
Remote control included
Cables included
AC
Package weight
22.4 kg
Packaging content
Remote control included
Cables included
AC
Other features
Energy efficiency scale
A to G
Length16.2 cm
Width158 cm
Height95 cm
Weight22.40 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG UHD 65UA74006LB TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black