LG 86UA74006LB TV 2.18 m (86") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:86UA74006LB
GTIN:8806096533222
Condition:NEW
Product Type:Electronics
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Display technology
LED
LED backlight
Yes
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
Supported graphics resolutions
3840 x 2160
Supported video modes
2160p
LED backlighting type
Direct-LED
Display diagonal (metric)
218.44 cm
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
2.18 m (86")
Native aspect ratio
16:9
Native refresh rate
60 Hz
TV tuner
Tuner type
Analog & digital
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
25
Video apps
Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, NOW TV, Netflix, RaiPlay, Rakuten TV, YouTube
Smart TV
Yes
Smart modes
Filmmaker
Internet TV
Apple AirPlay 2 support
Built-in Chromecast
Audio
Audio decoders
Dolby Digital
Number of speakers
2
Audio output channels
2.0 channels
RMS rated power
20 W
Built-in subwoofer
No
Sound modes
AI Sound Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Network
Web browser
Bluetooth version
5.1
Bluetooth profiles
APTX
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
Internet TV
Design
Colour name
Ashed Blue
VESA mounting
Panel mounting interface
600 x 400 mm
Product colour
Blue
Frameless design
Introduction year
2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
USB recording
No
4K Ultra HD upscaling
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Audio formats supported
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X
Game mode
High Dynamic Range (HDR) technology
Dynamic Tone Mapping, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
DVD player
AMD FreeSync
NVIDIA G-SYNC
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, Variable Refresh Rate (VRR)
Video upscaling
Multi View
AI Upscale
Picture processor
α7 Gen8 AI Processor 4K
Video apps
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version
2.0
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
Audio Return Channel (ARC)
HDMI version
2.0
USB 2.0 ports quantity
2
Digital audio optical out
1
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Headphone outputs
0
HDMI ports quantity
3
File formats
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Audio formats supported
Management features
Voice guide
Electronic Programme Guide (EPG)
Picture-in-Picture
Smart modes
Filmmaker
Control type
Remote
Basic hotel mode
Works with Samsung Bixby
Hotel mode
Works with the Google Assistant
Works with Amazon Alexa
Works with Apple Siri
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
600 x 400 mm
Power
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
157 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
258 kWh
Technical details
Stand depth
36.2 cm
LED backlight
Hotel mode
Weight (with stand)
45.9 kg
Warranty period
2 year(s)
Weight (without stand)
45.2 kg
Bluetooth version
5.1
Bluetooth profiles
APTX
Audio output channels
2.0 channels
Remote control type
Standard
Game mode
Product colour
Blue
Stand width
153.2 cm
Sound modes
AI Sound Pro
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
AI Sound Pro, LG Sound Sync, WOW Orchestra
Weight & dimensions
Stand depth
36.2 cm
Width (without stand)
1927 mm
Height (without stand)
1104 mm
Depth (without stand)
59.9 mm
Weight (without stand)
45.2 kg
Package width
2115 mm
Package height
1215 mm
Package depth
228 mm
Width (with stand)
1927 mm
Height (with stand)
1167 mm
Depth (with stand)
362 mm
Package weight
58.4 kg
Stand width
Weight (with stand)
45.9 kg
Packaging data
Remote control type
Standard
Package width
2115 mm
Package height
1215 mm
Package depth
228 mm
Remote control included
Desktop stand
Package weight
58.4 kg
Soundbar included
Packaging content
Remote control included
Desktop stand
Soundbar included
Other features
DVD player
Energy efficiency scale
A to G
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified
Warranty period
2 year(s)
Length22.8 cm
Width211.5 cm
Height121.5 cm
Weight58.40 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG 86UA74006LB TV 2.18 m (86") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Blue