Brother BRS-1D300-110 Thermal-transfer ribbon Standard Resin 110mm x 300m for Brother TD-4420
In StockIn Stock
Brand:Brother
SKU:BRS1D300110
Condition:NEW
Product Type:General Products
Call For Price (0808 189 1246)
Performance
Brand compatibility
Brother
Printing colours
Black
Print technology
Thermal transfer
Country of origin
Spain
Product colour
Black
Compatibility
Technical details
Printing colours
Print technology
Thermal transfer
Country of origin
Spain
Product colour
Products per pallet
1248 pc(s)
Quantity per pack
1 pc(s)
Pallet gross height
11.5 cm
Harmonized System (HS) code
Pallet type
800 x 1200 mm
Master (outer) cases per pallet layer
13 pc(s)
Layers per pallet
8 pc(s)
Weight & dimensions
Package weight
4.46 kg
Width
60 mm
Depth
60 mm
Height
110 mm
Ribbon width
11 cm
Weight
372 g
Ribbon length
300 m
Features
Packaging data
Rolls per pack
12
Package weight
4.46 kg
Quantity per pack
1 pc(s)
Logistics data
Pallet gross weight
420.2 kg
Products per pallet
1248 pc(s)
Pallet gross height
11.5 cm
Master (outer) cases per pallet
104 pc(s)
Harmonized System (HS) code
Other features
Pallet gross weight
420.2 kg
Length6 cm
Width6 cm
Height11.5 cm
Weight4.46 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Brother BRS-1D300-110 Thermal-transfer ribbon Standard Resin 110mm x 300m for Brother TD-4420