Gigabyte GP-UD1000GM PG5 V2 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX Black
In StockIn Stock
Brand:Gigabyte
SKU:GP-UD1000GM PG5 V2
GTIN:4719331553296
Condition:NEW
Product Type:Power Protection
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Cooling
Fan diameter
12 cm
Number of fans
1 fan(s)
Cooling type
Active
Performance
On/off switch
Yes
Power supply unit (PSU) form factor
ATX
80 PLUS certification
80 PLUS Gold
Purpose
PC
ATX version
3.1
Mean time between failures (MTBF)
100000 h
Bearing technology
HYB
Design
80 PLUS certification
80 PLUS Gold
Product colour
Black
Fan diameter
12 cm
On/off switch
Yes
Number of fans
1 fan(s)
Cooling type
Active
Power
Total power
1000 W
AC input voltage
100 - 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Input current
15 - 6.5 A
Power factor
0.9
Power Factor Correction (PFC) type
Combined power (+3.3V)
125 W
Combined power (+12V)
1000 W
Combined power (+5V)
125 W
Combined power (-12V)
3.6 W
Combined power (+5Vsb)
15 W
Max output current (+3.3V)
25 A
Max output current (+12V)
83.3 A
Max output current (+5V)
25 A
Max output current (-12V)
0.3 A
Max output current (+5Vsb)
3 A
Power protection features
Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage
Hold time
16 ms
Efficiency
90%
Ports & interfaces
Motherboard power cable length
61 cm
SATA power cable length
150,600 mm
Peripheral (Molex) power cable length
120,150,500 mm
PCI Express power cable length
70 cm
CPU power cable length
60 cm
Motherboard power connector
20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors
8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)
PCI Express power connectors (6+2 pin)
4
CPU power connector (4+4 pin)
PCI Express connector
Floppy drive power connector
1
Cabling type
Fully-Modular
PCI Express power connectors (16-pin)
1
Number of EPS connectors
2
Weight & dimensions
Width
150 mm
Depth
140 mm
Height
86 mm
Weight
2.48 kg
Packaging data
Package depth
269 mm
Package width
618 mm
Package height
211 mm
Package type
Box
Package weight
2.64 kg
Technical details
Warranty period
10 year(s)
Certificates
Logistics data
Warranty period
10 year(s)
Weight2.64 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Gigabyte GP-UD1000GM PG5 V2 power supply unit 1000 W 20+4 pin ATX ATX Black