Synology HAS5300-12T internal hard drive 3.5" 12000 GB SAS
In StockIn Stock
Brand:Synology
SKU:HAS5300-12T
GTIN:4711174724178
Condition:NEW
Product Type:Networking
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Hard drive
Component for
Server/workstation
HDD sustained transfer rate
242 MiB/s
HDD interface transfer rate
12 Gbit/s
Workload rate limit
550 TB/year
HDD average transfer rate
274 MB/s
HDD speed
7200 RPM
HDD size
3.5"
HDD capacity
12000 GB
Features
Type
HDD
Component for
Server/workstation
HDD sustained transfer rate
242 MiB/s
HDD interface transfer rate
12 Gbit/s
Workload rate limit
550 TB/year
HDD average transfer rate
274 MB/s
Interface
SAS
HDD speed
7200 RPM
HDD size
3.5"
HDD capacity
12000 GB
Storage drive buffer size
256 MB
Mean time to failure (MTTF)
2500000 h
Power
Operating voltage
5 / 12 V
Power consumption (write)
7.8 W
Power consumption (read)
7.8 W
Power consumption (idle)
4.36 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
5 - 60 °C
Storage temperature (T-T)
-40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
5 - 90%
Storage relative humidity (H-H)
5 - 95%
Operating altitude
-305 - 3048 m
Non-operating altitude
-305 - 12192 m
Operating vibration
0.75 G
Operating shock
70 G
Non-operating vibration
3 G
Non-operating shock
250 G
Technical details
Sustainability compliance
Yes
Sustainability certificates
RoHS
Harmonized System (HS) code
Operating voltage
5 / 12 V
Quantity
1
Interface
SAS
Weight & dimensions
Width
101.8 mm
Weight
720 g
Height
26.1 mm
Depth
147 mm
Weight0.72 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Synology HAS5300-12T internal hard drive 3.5" 12000 GB SAS