Brother HLL1240WZU1 laser printer 2400 x 600 DPI A4 Wi-Fi
In StockIn Stock
Brand:Brother
SKU:HLL1240WZU1
GTIN:4977766844741
Condition:NEW
Product Type:Computers
Call For Price (0808 189 1246)
Print technology
Duplex printing mode
Manual
Number of print cartridges
1
Print technology
Laser
Recommended duty cycle
0 - 2000 pages per month
Printing colours
Black
Economical printing
Yes
Duplex printing
Yes
Maximum resolution
2400 x 600 DPI
Colour
No
Replacement cartridges
TN1150
Ports & interfaces
Bluetooth
No
USB port
Print quality
Laser
Recommended duty cycle
0 - 2000 pages per month
Duplex printing
Maximum resolution
2400 x 600 DPI
Colour
Memory
Card reader integrated
Internal memory
64 MB
Software
Windows operating systems supported
Mac operating systems supported
Linux operating systems supported
Other operating systems supported
ChromeOS
Printing
Duplex printing mode
Manual
Time to first page (black, normal)
10 s
Watermark printing
Economical printing
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)
20 ppm
Booklet printing function
Features
Number of print cartridges
1
Printing colours
Black
Replacement cartridges
TN1150
Input & output capacity
Total number of input trays
Total input capacity
150 sheets
Total output capacity
50 sheets
Paper handling
Maximum ISO A-series paper size
A4
ISO A-series sizes (A0...A9)
A4, A5
ISO B-series sizes (B0...B9)
B5
Non-ISO print media sizes
16K, Executive, Folio, Legal, Letter
Paper tray media types
Plain paper, Recycled paper
Paper tray media weight
65 - 105 g/m²
Performance
ChromeOS
Card reader integrated
Internal memory
64 MB
Sound pressure level (printing)
52 dB
Sound pressure level (quiet mode)
18 dB
Sound power level (printing)
6.66 dB
Sound power level (standby)
4.8 dB
System requirements
Mac compatibility
Network
Bluetooth
Wi-Fi Direct
Near Field Communication (NFC)
Mobile printing technologies
Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria Print Service
Wi-Fi standards
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Supported network protocols (IPv6)
Supported network protocols (IPv4)
Security algorithms
64-bit WEP, 128-bit WEP, SMTP-AUTH, SSL/TLS, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-SAE
Wi-Fi
Ethernet LAN
Design
Built-in display
Product colour
Market positioning
Home & office
Technical details
Built-in display
All-in-one functions
Print
Watermark printing
Print speed
20 mm/sec
Functions
Print
Colour scanning
Product colour
Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC)
0.31 kWh/week
Cartridge(s) included
Power consumption (printing)
380 W
Printing
Mono printing
Power
Power consumption (off)
0.28 W
0.31 kWh/week
Power consumption (printing)
380 W
AC input voltage
220 - 240 V
AC input frequency
50/60 Hz
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)
20 - 80%
Storage temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage relative humidity (H-H)
20 - 80%
Operating temperature (T-T)
10 - 32.5 °C
Weight & dimensions
Package depth
316 mm
Width
340 mm
Weight
4.6 kg
Package width
418 mm
Package height
336 mm
Height
189 mm
Depth
238 mm
Package weight
5.7 kg
Packaging data
Printer drum included
Package depth
316 mm
Package width
418 mm
Package height
336 mm
Package weight
5.7 kg
Warranty card
Included cartridge capacity (black)
350 pages
Cartridge(s) included
Cables included
AC
Packaging content
350 pages
Printer drum included
Warranty card
Cables included
AC
Quick installation guide
Other features
All-in-one functions
Mac compatibility
Print speed
20 mm/sec
Functions
Colour scanning
380 W