LG OLED evo AI OLED42C55LA TV 106.7 cm (42") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:OLED42C55LA
GTIN:8806096369395
Condition:NEW
Product Type:Electronics
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Display refresh rates supported
144 Hz
Display technology
OLED evo
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
Response time
0.1 ms
Motion interpolation technology
OLED Motion
Display diagonal (metric)
106 cm
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
106.7 cm (42")
Native aspect ratio
16:9
Native refresh rate
120 Hz
TV tuner
Tuner type
Analog & digital
Digital signal format system
DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
25
Smart TV
Yes
Internet TV
Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)
Apple AirPlay 2 support
Built-in Chromecast
Audio
Audio decoders
Dolby Atmos, Dolby Digital
Number of speakers
2
Audio output channels
2.0 channels
RMS rated power
20 W
Built-in subwoofer
No
Sound modes
Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Network
Web browser
Bluetooth version
5.3
Bluetooth profiles
A2DP
Wi-Fi standards
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
Internet TV
Design
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Product colour
Black
Frameless design
Stand type
Legs stand
Introduction year
2025
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
Subtitles function
USB recording
No
Picture processing technology
LG AI Picture Pro
4K Ultra HD upscaling
Processor cores
4
Teletext function
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Game mode
High Dynamic Range (HDR) technology
Dolby Vision, Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
DVD player
AMD FreeSync
NVIDIA G-SYNC
Game features
Auto Low Latency Mode (ALLM), Game Optimizer, HGiG, Variable Refresh Rate (VRR)
AMD FreeSync type
FreeSync
Multi View
Backlight dimming technology
Pixel Dimming
WiSA Ready
NVIDIA G-SYNC type
G-SYNC Compatible
Ports & interfaces
Common interface Plus (CI+) version
1.4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
Audio Return Channel (ARC)
HDMI version
2.1
USB 2.0 ports quantity
3
Digital audio optical out
1
RF ports quantity
2
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Common interface (CI)
Common interface Plus (CI+)
Consumer Electronics Control (CEC)
SimpLink
Headphone outputs
PC in (D-Sub)
HDMI ports quantity
4
File formats
Video formats supported
AV1, HEVC/H.265, VP9
Management features
Programming period
8 day(s)
Voice guide
Electronic Programme Guide (EPG)
On Screen Display (OSD)
Number of OSD languages
38
Picture-in-Picture
Basic hotel mode
Works with Samsung Bixby
Hotel mode
Works with the Google Assistant
Works with Amazon Alexa
Works with Apple Siri
Teletext
Teletext function
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Power
AC input frequency
50/60 Hz
AC input voltage
100-240 V
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (SDR)
G
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
52 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
91 kWh
Technical details
Stand depth
17 cm
Hotel mode
Weight (with stand)
10.1 kg
Warranty period
2 year(s)
Weight (without stand)
9.8 kg
Bluetooth version
5.3
Bluetooth profiles
A2DP
Audio output channels
2.0 channels
AC input voltage
100-240 V
Processor cores
Game mode
Product colour
Black
Stand width
71.8 cm
Sound modes
Clear Voice Pro
Brand-specific features
LG technologies (AV/TV)
AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Dynamic Tone Mapping Pro, Perfect black, ThinQâ„¢, WOW Orchestra
Weight & dimensions
Stand depth
17 cm
Width (without stand)
932 mm
Height (without stand)
540 mm
Depth (without stand)
41.1 mm
Weight (without stand)
9.8 kg
Package width
1060 mm
Package height
660 mm
Package depth
152 mm
Width (with stand)
932 mm
Height (with stand)
577 mm
Depth (with stand)
170 mm
Package weight
12.7 kg
Stand width
71.8 cm
Weight (with stand)
10.1 kg
Packaging data
Package width
1060 mm
Package height
660 mm
Package depth
152 mm
Remote control included
Desktop stand
Cables included
AC
Package weight
12.7 kg
Soundbar included
Packaging content
Remote control included
Desktop stand
Cables included
AC
Soundbar included
Other features
DVD player
Energy efficiency scale
A to G
Digital Living Network Alliance (DLNA) certified
Warranty period
2 year(s)
Length15.2 cm
Width106 cm
Height66 cm
Weight12.70 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG OLED evo AI OLED42C55LA TV 106.7 cm (42") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black