LG OLED AI OLED48B56LA TV 121.9 cm (48") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:OLED48B56LA
GTIN:8806096353783
Display refresh rates supported
120 Hz
Display technology
OLED
Display diagonal (metric)
121 cm
Display diagonal
121.9 cm (48")
Native refresh rate
100 Hz
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Acoustic Tuning, AI Sound, Clear Voice Pro
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Pixel Dimming
Picture processor
α8 AI Processor 4K
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
65 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
109 kWh
Technical details
Stand depth
23.5 cm
Hotel mode
Weight (with stand)
11.7 kg
Weight (without stand)
11.5 kg
Stand width
93.3 cm
Sound modes
Stand depth
23.5 cm
Width (without stand)
1070 mm
Height (without stand)
620 mm
Depth (without stand)
45.9 mm
Weight (without stand)
11.5 kg
Package width
1220 mm
Package height
735 mm
Package depth
152 mm
Width (with stand)
1070 mm
Height (with stand)
684 mm
Depth (with stand)
235 mm
Package weight
14.5 kg
Stand width
93.3 cm
Weight (with stand)
11.7 kg
Packaging data
Package width
1220 mm
Package height
735 mm
Package depth
152 mm
Package weight
14.5 kg
2 year(s)
Length15.2 cm
Width122 cm
Height73.5 cm
Weight14.50 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG OLED AI OLED48B56LA TV 121.9 cm (48") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black