LG OLED AI OLED65B56LA TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:OLED65B56LA
GTIN:8806096345856
Display refresh rates supported
120 Hz
Display technology
OLED
Display diagonal (metric)
164 cm
Display diagonal
165.1 cm (65")
Native refresh rate
100 Hz
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Acoustic Tuning, AI Sound, Clear Voice Pro
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Pixel Dimming
Picture processor
α8 AI Processor 4K
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Power consumption (standby)
0.5 W
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
92 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
167 kWh
Technical details
Stand depth
23.5 cm
Hotel mode
Weight (with stand)
17.3 kg
Weight (without stand)
17.1 kg
Stand width
105.7 cm
Sound modes
Stand depth
23.5 cm
Width (without stand)
1449 mm
Height (without stand)
832 mm
Depth (without stand)
45.9 mm
Weight (without stand)
17.1 kg
Package width
1600 mm
Package height
950 mm
Package depth
172 mm
Width (with stand)
1449 mm
Height (with stand)
896 mm
Depth (with stand)
235 mm
Package weight
24.4 kg
Stand width
105.7 cm
Weight (with stand)
17.3 kg
Packaging data
Package width
1600 mm
Package height
950 mm
Package depth
172 mm
Package weight
24.4 kg
2 year(s)
Length17.2 cm
Width160 cm
Height95 cm
Weight24.40 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG OLED AI OLED65B56LA TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black