LG OLED77B46LA.AEK TV 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
In StockIn Stock
Brand:LG
SKU:OLED77B46LA.AEK
GTIN:8806084778994
Condition:NEW
Product Type:Electronics
Call For Price (0808 189 1246)
Display
Display technology
OLED evo
LED backlight
No
Screen shape
Flat
HD type
4K Ultra HD
Response time
0.1 ms
Motion interpolation technology
OLED Motion
Display resolution
3840 x 2160 pixels
Display diagonal
195.6 cm (77")
Native aspect ratio
16:9
Native refresh rate
120 Hz
TV tuner
Number of tuners
1 tuner(s)
Tuner type
Analog & digital
Digital signal format system
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Analog signal format system
PAL
Smart TV
Operating system installed
WebOS
Operating system version
24
Video apps
Sports apps
DAZN
Music apps
Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify, Tidal
Video on Demand (VOD) support
Yes
Timeshift
Yes
Smart TV
Smart modes
Cinema, Eco, Filmmaker, Game, Sports, Standard, Vivid
Internet TV
Screen mirroring
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV)
Apple AirPlay 2 support
Far-field voice interaction
No
Audio
Audio decoders
Dolby Atmos
Number of speakers
2
Audio output channels
2.0 channels
RMS rated power
20 W
Sound modes
AI Acoustic Tuning, AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
TV Sound Mode Share
Speaker direction
Down firing
Network
Browsing
Web browser
Miracast
Bluetooth version
5.1
Wi-Fi standards
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi
Ethernet LAN
Internet TV
Design
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Product colour
Black
Performance
High Dynamic Range (HDR) supported
Subtitles function
USB recording
Multi-screen
4K Ultra HD upscaling
Ambient light sensor
Voice control
Teletext function
Child lock
Game mode
High Dynamic Range (HDR) technology
Dolby Vision, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
AMD FreeSync
NVIDIA G-SYNC
Game features
AMD FreeSync type
FreeSync Premium
AI Upscale
Backlight dimming technology
Pixel Dimming
WiSA Ready
NVIDIA G-SYNC type
G-SYNC Compatible
Video apps
Sports apps
DAZN
Music apps
Video on Demand (VOD) support
Timeshift
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)
HDMI version
2.1
USB 2.0 ports quantity
2
Digital audio optical out
1
HDMI ports quantity
4
Management features
Programming period
8 day(s)
Multi-screen
Voice control
Electronic Programme Guide (EPG)
Smart modes
Sleep timer
Works with the Google Assistant
Works with Amazon Alexa
Teletext
Teletext function
Security
Child lock
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 200 mm
Power
Power consumption (standby)
0.5 W
Power consumption (typical)
122 W
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
122 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
221 kWh
Technical details
Stand depth
31.9 cm
LED backlight
Weight (with stand)
23.5 kg
Weight (without stand)
22.9 kg
Ambient light sensor
Miracast
Package type
Box
Country of origin
Poland
Bluetooth version
5.1
Audio output channels
2.0 channels
Remote control type
Magic Remote
Game mode
Product colour
Black
Stand width
140.3 cm
Sound modes
Screen mirroring
Supplier features
Country of origin
Poland
Weight & dimensions
Stand depth
31.9 cm
Width (without stand)
1719 mm
Height (without stand)
989 mm
Depth (without stand)
50.9 mm
Weight (without stand)
22.9 kg
Package width
1839 mm
Package height
1130 mm
Package depth
200 mm
Width (with stand)
1719 mm
Height (with stand)
1057 mm
Depth (with stand)
319 mm
Package weight
33.5 kg
Stand width
140.3 cm
Weight (with stand)
23.5 kg
Packaging data
E-manual
Package type
Box
Remote control type
Magic Remote
Package width
1839 mm
Package height
1130 mm
Package depth
200 mm
Remote control included
Mounting kit
Desktop stand
Package weight
33.5 kg
Packaging content
E-manual
Remote control included
Mounting kit
Desktop stand
Logistics data
Products per pallet layer
6 pc(s)
Products per pallet
32 pc(s)
Layers per pallet
2 pc(s)
Other features
Length20 cm
Width183.9 cm
Height113 cm
Weight32.50 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:LG OLED77B46LA.AEK TV 195.6 cm (77") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black