Ubiquiti Networks POE-48-24W PoE adapter 48 V
In StockIn Stock
Brand:Ubiquiti Networks
SKU:POE-48-24W
GTIN:810354023064
Condition:NEW
Product Type:Power Protection
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Network
Power over Ethernet (PoE)
Yes
Power over Ethernet (PoE) voltage
48 V
Features
Wall mountable
Yes
Surge protection
Product colour
Black
Package type
Box
Certification
CE, FCC, IC, UL
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports
2
RJ-45 input ports
1
RJ-45 output ports
1
Power
48 V
Input voltage
100 - 240 V
Input frequency
50/60 Hz
Input current
0.4 - 0.6 A
Technical details
Power over Ethernet (PoE)
Input voltage
100 - 240 V
Input frequency
50/60 Hz
Input current
0.4 - 0.6 A
Harmonized System (HS) code
Operational conditions
Storage temperature (T-T)
-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
35 - 95%
Weight & dimensions
Weight
135.5 g
Width
57 mm
Depth
88 mm
Height
33 mm
Packaging data
Package type
Box
Packaging content
Certificates
Certification
CE, FCC, IC, UL
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Weight0.14 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Ubiquiti Networks POE-48-24W PoE adapter 48 V