Ubiquiti Networks POE-48-24W-G PoE adapter 48 V
In StockIn Stock
Brand:Ubiquiti Networks
SKU:POE-48-24W-G
GTIN:810354023088
Condition:NEW
Product Type:Power Protection
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Network
Power over Ethernet (PoE)
Yes
Ethernet interface type
Gigabit Ethernet
Power over Ethernet (PoE) voltage
48 V
Features
Surge protection
Yes
Product colour
Black
LED indicators
No
Certification
IEC 60950-1:2005+A1 UL60950?1 EN55022:2010, EN55024:2010 FCC Class B
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports
2
RJ-45 input ports
1
RJ-45 output ports
1
Power
Output current
0.5 A
48 V
Input voltage
100 - 240 V
Input frequency
50/60 Hz
Input current
0.4 - 0.6 A
Technical details
Power over Ethernet (PoE)
Input voltage
100 - 240 V
Input frequency
50/60 Hz
Input current
0.4 - 0.6 A
Ethernet interface type
Gigabit Ethernet
Harmonized System (HS) code
Operational conditions
Storage temperature (T-T)
-30 - 70 °C
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)
35 - 95%
Weight & dimensions
Weight
158.5 g
Width
59.9 mm
Depth
91.8 mm
Height
33 mm
Certificates
Certification
Indication
LED indicators
No
Logistics data
Harmonized System (HS) code
Weight0.31 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Ubiquiti Networks POE-48-24W-G PoE adapter 48 V