StarTech RKCONS17HD RM KVM Console HD 1080p w/ 17 inch LCD Monitor for Server Rack
In StockIn Stock
Brand:Startech-Com
SKU:RKCONS17HD
GTIN:65030872478
Condition:NEW
Product Type:Computers
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Display
Display number of colours
262144 colours
Display type
LCD
Display
TFT LCD
Display diagonal
43.9 cm (17.3")
Viewing angle- vertical
170°
Viewing angle- horizontal
170°
Pixel pitch
0.1989 x 0.1989 mm
Display resolution
1920 x 1080 pixels
Display brightness
300 cd/m²
Contrast ratio (typical)
800:1
Aspect ratio
16:9
Colour depth
6 bit
Technical details
Daisy chain
No
LED indicators
Power- Status
Rack mounting
Yes
Rack capacity
1U
Operating relative humidity (H-H)
10 - 80%
Mean time between failures (MTBF)
50000 h
Material
Steel
Product colour
Black
Cables included
KVM
IP control
No
Audio support
Cable length
1.8 m
Sustainability certificates
RoHS
Ports & interfaces
Video port type
VGA
Keyboard
Built-in touchpad
Yes
Power
AC adapter input voltage
100 - 240 V
Input current
1.5 A
Power consumption (typical)
13 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T)
-20 - 60 °C
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Certificates
Certification
CE- FCC- PSE- UL- REACH
Weight & dimensions
Mounting depth (min)
51 cm
Mounting depth (max)
85 cm
Weight
13.7 kg
Width
483 mm
Height
565 mm
Depth
43 mm
Packaging data
Package width
615 mm
Package depth
765 mm
Package height
185 mm
Package weight
16 kg
Packaging content
Screws included
Quick installation guide
Cables included
KVM
Number of screws
8
Number of cage nuts
8
Included power plug types
ANZ- EU- JP- NA- UK
Cage nuts included
Logistics data
Master (outer) case width
61.5 cm
Master (outer) case length
76.5 cm
Master (outer) case height
18.5 cm
Quantity per master (outer) case
1 pc(s)
StarTech.com Rackmount KVM Console HD 1080p - Single Port VGA KVM with 17" LCD Monitor for Server Rack - Fully Featured 1U LCD KVM Drawer w/Cables & Hardware - USB Support - 50,000 MTBF
Length76.5 cm
Width61.5 cm
Height18.5 cm
Weight17.00 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:StarTech RKCONS17HD RM KVM Console HD 1080p w/ 17 inch LCD Monitor for Server Rack