ALOGIC WCG1X100-UK mobile device charger White Indoor
In StockIn Stock
Brand:ALOGIC
SKU:WCG1X100-UK
GTIN:9350784022981
Condition:NEW
Product Type:Power Protection
Performance
Charger type
Indoor
Charger compatibility
Universal
Power source type
AC
USB Type-C ports quantity
1
USB Power Delivery
Yes
USB Power Delivery revision
3.0
USB Power Delivery up to
100 W
Design
Product colour
White
Cable length
2 m
Power
Power plug type
Type G
Input current
1.5 A
Output current
5000 mA
Input voltage
100 - 240 V
Input frequency
50 - 60 Hz
Maximum output voltage
20 V
Technical details
Cables included
USB Type-C to USB Type-C
Charger type
Indoor
Charger compatibility
Universal
Power source type
AC
Manual
Yes
Ports & interfaces
Cable length
2 m
Weight & dimensions
Width
29.5 mm
Depth
68 mm
Height
70 mm