Western Digital Gold WD261KRYZ internal hard drive 26 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
In StockIn Stock
Brand:Western Digital
SKU:WD261KRYZ
GTIN:718037904948
Condition:NEW
Product Type:Networking
clock
Order by 2:00 PM today and
get it next day (UK Mainland Orders)
Hard drive
Component for
Server/workstation
HDD sustained transfer rate
285 MiB/s
HDD interface transfer rate
6 Gbit/s
Mean time between failures (MTBF)
2500000 h
HDD speed
7200 RPM
HDD size
3.5"
HDD capacity
26 TB
Features
Type
HDD
Component for
Server/workstation
HDD sustained transfer rate
285 MiB/s
HDD interface transfer rate
6 Gbit/s
Interface
Serial ATA III
2500000 h
HDD speed
7200 RPM
HDD size
3.5"
HDD capacity
26 TB
Storage drive buffer size
512 MB
Power
Power consumption (read)
6.7 W
Power consumption (idle)
5.6 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)
Storage temperature (T-T)
Operating shock
40 G
Non-operating shock
200 G
Technical details
Quantity per pack
1 pc(s)
Interface
Serial ATA III
Weight & dimensions
Width
101.6 mm
Weight
670 g
Height
26.1 mm
Depth
147 mm
Packaging data
Quantity per pack
1 pc(s)
Other features
Length14.7 cm
Width10.16 cm
Height2.61 cm
Weight0.72 kgs
Write Your Own Review
You're reviewing:Western Digital Gold WD261KRYZ internal hard drive 26 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III